Organy spółki z o.o. (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością)

 1. Umowa spółki z o.o. (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) – wstęp
 2. Umowa spółki z o.o. – akt notarialny i przepisy ogólne
 3. Lista wspólników
 4. Przedmiot działalności
 5. Organy Spółki
 6. Zgromadzenie wspólników
 7. Zarząd spółki
 8. Rada nadzorcza
 9. Kapitał spółki
 10. Gospodarka spółki
 11. Podział zysku
 12. Rozwiązanie i likwidacja
 13. Przepisy końcowe
 14. Wzór umowy spółki z o.o. (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością)

Organy w umowach zakładających spółki to zarząd i zgromadzenie wspólników. W niektórych spółkach powołuje się także radę nadzorczą. Rada nadzorcza nie jest obowiązkowym organem, który musi zostać powołany w spółce.

Organy takie jak zgromadzenie wspólników oraz zarząd spółki są organami ustawowymi. Nie można dowolnie określić zasad jakie panują pomiędzy zarządem oraz zgromadzeniem wspólników ze względu na powszechnie obowiązujące przepisy w KSH oraz innych ustawach. Oczywiście nie oznacza, to że umowa spółki nie może regulować tego typu spraw.

Kompetencje organów spółki dzielą się w abstrakcyjny. Zarząd generalnie odpowiada za bieżące podejmowanie decyzji na temat spraw spółki. Zgromadzenie wspólników odpowiada za podejmowanie decyzji strategicznych spółki i nadanie jej kierunku długoterminowego. Rada nadzorcza odpowiada za nadzór działań zarządu i informowanie o tym zgromadzenia wspólników.

Opis organów spółki oraz tego jak je uregulować przy pomocy umowy powołującej spółkę podzielimy na 3 części. Do każdej z nich znajdziecie link tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *